top of page
Search
  • Writer's pictureMaya Rimer

סדנה ללימוד עיצוב תהליך השתתפותי

איך זה מרגיש לחלוק עם חברים וקולגות את הדבר שנורא חשוב לך;

בשבוע שעבר התקיימה בפלורנטין סדנת הצצה והכרות ל The Art of Hosting, בה לימדנו, תרגלנו, שיחקנו והעמקנו במודל 8 הנשימות לבניית תהליך השתתפותי. במילים אחרות- אם אני אדם פעיל שמרים יוזמות, פרוייקטים וכו, ורוצה להזמין עוד שותפים- לדעת מתי לעצור, לשאול שאלות, לתהות ולהעמיק ומתי להתקדם, להבין מתי פותחים ומתי שהינו מספיק בכאוס ועכשיו כדאי לסגור- זה המודל עבורכם.


בחוויה האישית שלי, ההכרות עם מתודות, מודלים ותפיסות של The Art of Hosting לא הפילו אותי מהרגליים, לא גילו לי עולם- אלא להפך, איזה תנועה פנימה של הזכרות, של תיקוף והסברים לתחושות הבטן והאמונות שלי- והרבה פעמים פשוט מפת דרכים לבדוק איפה אני ועל איזה שלב קפצתי, ואולי כדאי לי לחזור... העמקה ותרגול בתוך עבודת קבוצה, תוך חיים בקהילה או בארגון שחשובים לנו, זו אחת המטרות החשובות בעיני. לבנות ולהטמיע שפה.


אז דרור נוי שותפי היקר לסדנה ואני לקחנו כמה חודשים לבנות את היום הזה- על מה נכון לתת דגש, איזה טקסטים ומתודות יהיו שימושיות ומהותיות עבור ישראל 2018, ואיך נוכל להנגיש, כאן ובעברית, את העולם שגילינו באינספור סדנאות, כנסים ועבודות ברחבי העולם. כשיצאנו עם ההזמנה – כששאלה במרכזה, כמיטב המסורת- הופתענו מהביקוש הרב. תוך עשרה ימים הסדנה התמלאה לחלוטין, ופניות רבות נענו ב"בפעם הבאה 😊". איזה שפע. כמה מרגש ונעים למצוא כל כך הרבה עניין ופתיחות למקום של השתתפות ומעורבות אותו אנחנו חיים.


יום שני הגיע, ואיתו ההתרגשות והמתח. 35 משתתפות ומשתתפים מגוונות ונהדרים הגיעו מרחבי הארץ, ולנו היו בשק שלל מתנות, שאלות ומחשבות לחלוק. היה יום ארוך של לימוד ומשחק, שאלות והעמקה, כלים וגיבוש- ומעגל בסיום, כשנכנסו למעגל קשב עמוק עם חפץ דיבור וטקסיות של צ'ק אאוט הבנו שעשינו טוב. לשאלה של "מה היה משמעותי עבורך" היו שלל תשובות שונות ומגוונות.

אני כל כך אוהבת איך שכל אחד נתפס למשפט, תובנה, מתודה או מחשבה אחרת- כל אחת מוצאת לה את מה שהיא צריכה כרגע. יועצות ארגוניות, פעילי סביבה וחברה, אנשים חינוך ומנחי קבוצות, כל אחת ואחד עם הקול הייחודי לו, יוצרים יחד את המעגל החד פעמי של אותו הרגע. מרגש ומיוחד, וממלא אותי בתקווה, אהבה ומוטיבציה להמשיך.אני אופטימית. מאמינה באנושות ואוהבת אדם ואדמה. אני מאמינה ובטוחה שבעתיד יותר ויותר קהילות, ארגונים, חברות וגופי ממשל יעברו לעבוד בצורה השתתפותית, לייצר ידע קולקטיבי, לחבר את החברים בקבוצה לתשוקה ואחריות, להמשיך ולפרק את מוקדי הכוח כדי להגיע למציאות טובה יותר לכולנו. אז הנה לכם, מקצוע העתיד. מסע שאני עוברת, יחד עם שותפים יוצאי דופן, מאז מחאת 2011 ללמוד, לתרגל, לפתח וללמד איך להזמין את הקסם הזה, שנולד מחיבור אמת בין בני אדם בשיח משמעותי, שלא מחפש להיות צודק, אלא באמת להקשיב.


פעימת הסדנה מורגשת היטב. משתתפים ביום ההכרות שלנו כבר הזמינו אותנו אל תוך הקהילה והארגונים שלהם, ללמד את השפה, לבנות את ההסכמות ולהשפיע מבפנים על התרבות הארגונית. ובאוויר יש תחושה של שינוי. של פתיחות. של התעוררות לחשיבות של מה שאנחנו מביאים, ונשאר טעם של עוד.

תודה רבה מקרב לב לכל מי שהגיע, שהשקיע, שפינתה מזמנה כדי ללמוד ולהעמיק במשהו קצת אחר. תודה מיוחדת לחברות היקרות שבאו להרים, למוזיקה מקפיצה שדרור בחר לנו ולחיוכים הגדולים. ברת מזל ומלאה בתשוקה ואחריות להפצת התפיסה אני ממשיכה בדרך שלי. מוזמנות להצטרף 3>

Comments


bottom of page